Utställning

Klubben mitt i stan

June Hundklubb

inbjuder till

Inofficiell utställning för alla raser

den 1 maj 2018 på

Jordbrovallen i Jönköping

 

Domare:

Johan Sandström - grupp 2, 3, 7, 8, 9

Helen Wieslander - grupp 1, 4/6, 5, 10

med reservation för ändringar vid fler/färre anmälningar

 

Klasser och avgifter:

Valpklass 4 - 6 mån 200 kronor

Valpklass 6 - 9 mån 200 kronor

Juniorklass 9 - 18 mån 200 kronor

Unghundsklass 15 - 24 mån 200 kronor

Öppenklass > 24 mån 200 kronor

Veteranklass > 8 år 200 kronor

Barn med hund och Parklass kommer att anordnas (20 kr/ekipage). Anmälan och betalning på plats.

 

Sista anmälnings- och betalningsdag den 16 april.

Anmälningsavgiften betalas till vårt plusgirokonto 57 37 35-8. Ange hundens registreringsnr, namn och ras.

 

Anmälan sker via formulär här.

Det går även bra att skicka anmälan till Kent Bråtenholme, Bäckaskog, 562 40 Taberg

 

Frågor:

Pia 070-592 30 54 eller Kent 076-311 16 58 (giffels.kennel@telia.com)

 

Enklare servering kommer finnas.

 

Varmt välkommen!

 

 

 

Resultat och bilder från June Hundklubbs inofficiella utställning den 10 september 2017:

 

Best In Show:

American Akita - Novéns Skyfall (Nr 92)

Ägare: Lena Petersson, Eksjö

 

BIS 2:

Grand Danois - Liebe Doggen Quickstep (Nr 83)

Ägare: Elsa Rehnlund, Hjo

 

BIS 3:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever - Agildes My Glorious Emerald Stone (Nr 47)

Ägare: Siw Sköldestig, Mjölby

 

BIS 4:

Australisk Terrier - Mongrel's Hillton (Nr 5)

Ägare: Maritha Andersson, Ödeshög

 

 

BIS-Valp 1:

Japansk Spets - Bländvita Legacy Of Silvermoon (Nr 96)

Ägare: Ida-Maria Otterholm, Askersund

 

BIS-Valp 2:

Keeshond - Lyckovallens Goldie (Nr 100)

Ägare: Gunnar Dahlqvist, Aneby

 

BIS-Valp 3:

Amerikansk Cocker Spaniel - Caci's Like And Share (Nr 20)

Ägare: Liselott Andersson, Floby

 

BIS-Valp 4:

Saluki - Majo's Phandro (Nr 114)

Ägare: Anders Jonsson, Älvsbyn

 

BIS-Valp II 1:

Keeshond - Lyckovallens Fudge (Nr 101)

Ägare: Gunnar Dahlqvist, Aneby

 

BIS-Valp II 2:

Basenji - Celebrity Stile Dominant Star (Nr 93)

Ägare: Cecilia Kocman o Helena Strömbert, Norrköping

 

BIS-Valp II 3:

Dvärgpudel - Lady Wilmas Emil I Lönneberga (Nr 60)

Ägare: Merete Danielsen Nilsson, Fristad

 

BIS-Valp II 4:

Finsk Lapphund - Black Blossom Lady Joika (Nr 94)

Ägare: Anne-Lie Lund, Mariestad

 

BIS-Veteran 1:

Cocker Spaniel - DK UCH NO UCH SE U(U)CH SE V-11 Line Sam Someone To Hug (Nr 28)

Ägare: Tord Lundborg Zaar, Bredared

 

BIS-Veteran 2:

Pomeranian - Moonhaven Wanna B Cute (Nr 105)

Ägare: Carina Nilsson, Forserum

 

BIS-Veteran 3:

Golden Retriever - Gold Hunter's Ooh La La (Nr 36)

Ägare: Rosita Andersson, Huskvarna

GRUPPVINNARE

Grupp 1:

BIG 1:

Bearded Collie - Applecore's Brown Biscuit (Nr 68)

Ägare: Britt-Inger Thorsson o Geron Pihl, Jönköping

 

BIG-2:

Shetland Sheepdog - Bermarks Pina Colada (Nr 70)

Ägare: Maj Kristensson, Mullsjö

 

BIG-3:

Australian Shepherd - Eatthefoodtina (Nr 66)

Ägare: Monica Forslund Karlberg, Jönköping

 

Grupp 2:

BIG-1:

Grand Danois - Liebe Doggen Quickstep (Nr 83)

Ägare: Elsa Rehnlund, Hjo

 

BIG-2:

Boxer - De La Pi's Åtkomlige Åge (Nr 76)

 

BIG-3:

Dansk-svensk Gårdshund - Elsamåves Finfina Freja (Nr 81)

Ägare: Annika Andersson, Hestra

 

BIG-4:

Pyreneisk Mastiff - Pyrrelandian Glamour Glory (Nr 85)

Ägare: Jessica Brunell, Taberg

Grupp 3:

BIG-1:

Australisk terrier - Mongrel's Hilton (Nr 5)

Ägare: Maritha Andersson, Ödeshög

 

BIG-2:

Staffordshire Bullterrier - Royal-Swe-Staff Safir (Nr 13)

Ägare: Johanna Kumlin, Taberg

 

BIG-3:

Jack Russel Terrier - Hyvelns Penny Lane (Nr 7)

Ägare: Gunilla Grahn, Bodafors

 

BIG-4:

Minibullterrier - Viltfinder's Born on the Porch (Nr 9)

Ägare: Ann-Charlotte Byberg, Brandstorp

Grupp 4:

BIG-1:

Långhårig dvärgtax - Lilla Farsbo's Idaho (Nr 88)

Ägare: Melissa Ekman, Jönköping

 

BIG-2:

Strävhårig normaltax - Bellomis Echinagard (Nr 90)

Grupp 5:

BIG-1:

American Akita - Novéns Skyfall (Nr 92)

Ägare: Lena Petersson, Eksjö

 

BIG-2:

Japansk Spets -

DK UCH NORD JV-15 RLD F RLD N SE UCH Morning Star Pride's A Bonnie Lass (Nr 98)

 

BIG-3:

Pomeranian - Mistborn Best Served Cold (Nr 103)

Ägare: Carina Nilsson, Forserum

 

Grupp 8:

BIG-1:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever - Agildes My Glorious Emerald Stone (Nr 47)

Ägare: Siw Sköldestig, Mjölby

 

BIG-2:

Cocker Spaniel - Line Sam Amusing Astrid (Nr 29)

Ägare: Tord Lundborg Zaar, Bredared

 

BIG-3:

Amerikansk Cocker Spaniel - Ricebo's Girl Gone Wild (Nr 23)

Ägare: Annika Carlsson, Ödeshög

 

BIG-4:

Nederlandse Kooikerhondje - Moonhavens A Midsummer Night's Dream (Nr 46)

Ägare: Carina Nilsson, Forserum

 

Grupp 9:

BIG-1:

Tibetansk Spaniel - Miss Maples Averell Dalton (Nr 63)

Ägare: Johanna Mårtenssnon, Gnosjö

 

BIG-2:

Dvärgpudel - Glödberget's Elvis (Nr 61)

Ägare: Eva-Britt Larsson, Sollefteå

Grupp 10:

BIG-1:

Borzoi - Tinniwinnies Nefertari Black Lady (Nr 113)

Ägare: Emmylina Kronvall, Hästveda

 

BIG-2:

Whippet - Tappinskis Mystic Eclipse (Nr 115)

Ägare: Sandra Widén, Taberg

 

Bilder från utställningen 2016

Bilder från tidigare utställningar!

Bilder från utställningen 2012

Bilder från utställningen 2013

Copyright © June Hundklubb. All Rights Reserved